Eleinte sima levéltetű kártételnek, majd poloskának lehetne beazonosítani a paradicsom újdonsült veszélyforrását, a dohány liszteskét (Bemista tabaci).
A kártevő nem számít újnak viszont. Pár évvel ezelőtt a hazai dohánytermesztés majdnem halálát okozta ez az ádáz kártevő, mára viszont már a paradicsomon is jelen lett, ami nagy károkat okoz, szinte ültetvényeket tarol le.
A legtöbb növényvédőszernek ellenálló dohány liszteske különösen veszélyes sok termesztett kultúrában.
Ahhoz, hogy védekezni tudj ellene, érdemes alaposan ismerned a kártevő életmódját.
Komoly kártétel paradicsomon
Mit kell tudni a liszteske fejlődéséről?
A liszteskéknek hat fejlődési állapota különböztethető meg.
Ezek a tojás, első, második, harmadik és negyedik a lárva állapot (ami idővel bábbá fejlődik) és a kifejlett egyed – ezt nevezzük imágónak.
A kifejlett liszteskék általában a növények tetején találhatók és a fiatal levelek alsó részein, ahová a tojásaikat rakják.
A lárvák a fiatal levelek alsó felén találhatók, a bábok pedig az idősebb leveleken. A Bemisia tabaci lárvái a fiatal és az alsó leveleken egyaránt előfordulhatnak.
Nem tévesztendő össze a dohány liszteske az üvegházi molytetűvel (Trialeurodes vaporariorum).
Milyen kártételek jelentkez(het)nek?
A liszteske amellett, hogy mézharmatot választ ki és ezzel beszennyezi a leveleket és a termést igen komoly szerepet játszik a vírusok terjesztésében is. A fő probléma is ezt jelenti. Az idei évben kritikusan megnőtt a vírusfertőzött paprikák és paradicsomok száma az állományokban és nehéz kivédeni őket, főleg a magas fertőzöttségi stádiumban.
A kezdetben „csak szivogatásnak” tűnő kártétel most mutatkozik meg erőteljesen a paradicsomállományban, gyakorlatilag visszafordíthatatlanul.
Dohány liszteske ellen biológiai megoldással
A dohány liszteske ellen tudsz védekezni biológiai növényvédelemmel is. Erre az Eretmocerus mundus (BEMIPAR) parazita darazsat ajánljuk, viszont ez elsősorban a kártétel megelőzésére használható és nem a már vírussal fertőzött állományra, főleg nem szabadtérben. Sárga ragacslappal tudod a rajzásukat figyelni és esetlegesen össze is gyűjteni a liszteskéket.
Amennyiben a területen sok a más vírusfertőzött tő, érdemes őket sajnos kiszedni, és lehetőleg nem a komposztba tenni, hiszen a vírusvektorokkal – melyek a liszteskék – könnyen egyik növényről a másikra átterjeszthetők a fertőzések.
Másik lehetőség a fürkészdarazsak mellett a Macrolophus caliginosis ragadozó poloskák kihelyezése. A ragadozó poloska a liszteske petéivel táplálkozik elsősorban, hatékonyan pusztítja a levéltetveket és takácsatkákat is. Illetve ami még szintén mellette szól, hogy a bagolylepke tojásait is csemegézi.
HA TETSZETT ÍRÁSUNK, OSZD MEG BARÁTAIDDAL, ISMERŐSEIDDEL IS FACEBOOKON VAGY INSTAGRAMON!
KÉRDÉSED VAN? FÓRUMUNKAT A FACEBOOKON TALÁLOD!
MÁR A YOUTUBE-ON IS! IRATKOZZ FEL!
IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE HASZNOS TARTALMAKÉRT!