Miért szeretjük a libát? Ráadásul a pecsenyelibát? Mert egyszerűen isteni! Viszonylag könnyű elkészíteni, és ha jó minőségű a hús – ami nálunk természetesen a farmon alap, akkor a végeredmény csak jó lehet!
Márton napra idén egy különleges receptet eszeltünk ki, amit most Veletek is megosztunk. Minden alapanyag saját gazdaságunkból van, így a novemberi időjárásra tekintettel állítottam össze a receptúrát.
TIPP: Ha igazán finom libahúsra vágysz, akkor pecsenyelibát vásárolsz, lehetőség szerint olyan gazdálkodótól, ahol az állatok nem táppal vannak etetve. A szemes takarmányon és legeltetéssel felnevelt libák húsa sokkal finomabb és magasabb minőséget képvisel az intenzíven tartott állatokénál. Ez a mi tapasztalatunk. A pecsenye liba nem tömött liba. Mája kisebb – normál méretű, húsa sötétebb, húsának konzisztencája tömörebb, szálasabban omlós.
Íme a recept:
Almás-szilvás párolt lilakáposztával körített szilvás libacombok, hagymás törtkrumplival
Nálunk minden főzés ott kezdődik: nézd meg ki a leghangosabb a libalegelőn és uccu neki, forraljunk vizet. De ha épp nincs otthon kéznél kondér és egy sereg liba, akkor elég a receptet onnan kezdeni, hogy végy 5-6 libacombot. A recept 4 főre szól…ha túl finomra sikerül, akkor csak 2 főre 🙂
Szilvás libacombhoz:
5-6 bőrös libacomb
2 ek. libazsír (ha nagyon muszáj, akkor olaj is lehet, de azért mégis csak a libazsír a jó)
2 fej nagyobb vöröshagyma
2 nagyobb alma
2 marék szilva (jó a mirelit, magozott szilva is)
3 ek. házi paprikakrém (sós paprikakrém kápiából vagy pritaminpaprikából)
ízlés szerint só
szemes bors
fahéj
fél liter víz
Érdemes nagyobb jénaiba vagy Pataki-tálba tenni a libacombokat, mert úgy a víz finoman átjárja, és a végén szálasan omlós libacombokat kapunk. A tál aljába tegyünk libazsírt, vékonyra szeletelt hagymát, pár almakarikát, pár szem szilvát. Erre kerül rá az első réteg libacomb, majd tetejére újra hagymaszeletek, almaszeletek és szilva kerül. A rétegezés után jönnek a fűszerek, a házi paprikakrém, a só, bors, fahéj. A fűszerezés után öntsük rá a vizet. Így kellően bemosódnak a combok közé. Az egész tálat fedjük le, és tegyük legalább egy órára sütőbe, lehetőleg a legmagasabb hőfokra, ha alsó-felső sütésű a tűzhely. Légkeveréssel általában másfél óra alatt 180 fokon is elkészül, igazán finom és omlós lesz a hús.
Néha érdemes sütés közben ránézni, hogy a combok teteje ne égjen meg. Ilyenkor a szafttal locsolgassuk át a combokat, de nem kell átforgatni őket, mert a kevergetéstől szétesik a comb, leválik a csontról a hús. Elég csak a szaftot rájuk öntögetni.
Párolt lilakáposzta fűszeresen
1 nagyobb fej lilakáposzta
2 nagyobb alma (körte is lehet)
1 marék magozott, felezett szilva
2 ek. libazsír
só
bors
fahéj
2 ek. kristálycukor
A lilakáposztát vágjuk apró kockákra, és kezdjük el a libazsíron megpárolni, dínsztelni. Közben tegyük hozzá a gyümölcsöket és a fűszereket. Hagyjuk az egészet párolódni addig, míg teljesen össze nem érnek az ízek benne, de ne főzzük szét. Gyakorlatilag állagra a káposztás tésztához használt dínszteltkáposztára kell hasonlítson. Ha elkészültünk vele fedjük le és tegyük félre, hogy a köret másik felét is elkészíthessük. Ínyenceknek a kristálycukor helyett méz is tökéletes, jobban kiemeli a fűszeres ízeket.
Hagymás törtkrumpli
1 kg apró szemű krumpli
3 nagyobb vöröshagyma
só
bors
friss petrezselyem tálaláshoz
2 ek. libazsír
Mosd meg a krumplikat és főzd meg héjjában sós vízben. Ha megfőtt, ne hámozd meg, hanem csak darabold kockákra vagy ahogy kedved tartja, de mindenképpen nagyobb darabokba hagyd. Libazsíron piritsd meg az apróra vágott vöröshagymát, és amikor már üvegese pirult tedd hozzá a főtt krumplit és keverd addig, ameddig pirultabb nem lesz.
Tálalás előtt friss petrezselymet szórj rá, úgy még ízletesebb lesz a köret.
TIPP: Tálaláskor friss almaszeletekkel, citromkarikával is díszíthetsz!
Jó étvágyat hozzá!
IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE HASZNOS TARTALMAKÉRT!