A lóasztma a lótartók rémálma. Sok esetben már csak a súlyos fokú lóasztma stádiumában derül fény az elváltozásra, pedig a lovak akár 80%-át is érintheti ez a légzőszervi megbetegedés. Ha időben kezeled, még visszafordítható! Olvasd el, hogyan!
Tudtuk, mi lesz a vége
Már akkor tudtuk mind a ketten, mi lesz a történet vége, amikor barátnőmhöz került. Kikérte a véleményem, én pedig őszintén elmondtam. Mégsem haragudtam meg rá, amikor azt mondta, ő mindezek ellenére hazahozza a pónit. Azaz inkább megmenti, hogy amíg csak lehet, addig boldog, kiegyensúlyozott, ló-életet élhessen. Hiszen attól, hogy mini póni, még a lovak közé tartozik, őt is lóként kell szeretni és lóként kell róla gondoskodni.
Amellett, hogy volt már savós patairha gyulladása, ami krónikus formát öltött, s emiatt a takarmányozására, a körmölésére, valamint a mozgatására is fokozottan oda kellett figyelni, súlyos fokú lóasztma is diagnosztizálva lett nála. Egy apró jószág hatalmas kihívással! Ezt az állapotot már csak menedzselni lehet, a teljes gyógyulás nem lehetséges. Ha nagyon drasztikusan szeretnék fogalmazni, azt mondanám, a lóasztma ezen stádiuma már gyógyíthatatlan.
De barátnőm mindezzel tisztában volt, s tudta mit vállalt. Közel 5 évig sikerült is a mini shetit megfelelően menedzselni. Bár már a tavalyi nyáron is hatalmas kihívás volt a minőségi élet biztosítása a számára. A tartáshely optimalizálása, a takarmány pormentesítése, az inhalálás, a gyógynövény terápia és a gyógyszeres kezelések kombinációival zsonglőrködtünk a póni aktuális állapotának megfelelően.
Az idei nyártól már tavaly elkezdtünk félni. Tudtuk, hogy a vékony jégréteg, amin egyensúlyozunk, egyszer csak beszakad. De reménykedtünk! Viszont a tavaszi hirtelen melegek, ami szárazsággal és porral járt, már akut vészhelyzetet alakított ki a póninál. De nem adtuk fel! Megnyertünk először egy, majd két, majd három csatát. Végül az idei nyár legelső napját sem élhette már meg, mert a végső harcot elvesztettük.
Ha időben kezeled, még visszafordítható!
A lóasztma a lovak egyik leggyakoribb légzőszervi megbetegedése.
Megkülönböztetjük az enyhe, a közepes és a súlyos fokú formáját. Az enyhe-közepes forma időben nyakon csípve, a környezet optimalizálásával és a megfelelő ideig tartó, szakszerű kezeléssel még gyógyítható és visszafordítható a folyamat.
A súlyos fokú lóasztma általában az idősebb lovak (5-7 éves kortól) megbetegedése. Ez az állapot azonban már nem visszafordítható, nem gyógyítható, csak menedzselhető. Az alsó légutak strukturálisan elkezdenek átépülni, a hörgőcskékben a gyulladás szinte állandósul. A nyálkahártya által termelt nyálka mennyisége nő, az alsó légutak a bennük található simaizmok görcsös állapota miatt beszűlünek. A köhögés mellett jellemző tünet a szapora és nehezített légzés (nyugalmi állapotban is), valamint az ún. kehbarázda megjelenése.
Ezeknek a lovaknak a teljesítménye látványosan csökken, a munkát legszívesebben elkerülnék. A légzőszervi tünetek mellett előbb-utóbb az érintett lovak általános állapota is látványosan romlik. S mindezekkel párhuzamosan az életminőségük és a jólétük is drasztikusan csökken.
Így előzd meg a bajt!
Mind a nyugati, mind a keleti orvoslás vallja, hogy a lóasztma esetében is könnyebb és jobb a bajt megelőzni, mint a már kialakult elváltozást orvosolni.
Mind a megelőzésben, mind a gyógykezelésben főszerepet játszik a tartási és takarmányozási körülmények optimalizálása:
– a por, a penész és az ammónia mennyiségének drasztikus csökkentése,
– a megfelelő légmozgása biztosítása az istállóban minden évszakban,
– a takarmányok megfelelő tárolása
– a szálastakarmány kiosztásakor, valamint az istálló takarításakor a lovak ne tartózkodjanak az istállóban.
Sajnos a súlyos fokú lóasztma esetében a légutakban lezajlódó, strukturális változások már nem visszafordíthatók sem a nyugati, sem a keleti, sem egyéb más alternatív módszerrel. Ilyen esetben a légutak gyulladásának mérséklése, a keletkezett nyálka oldása, a nyálkatermelés csökkentése, valamint a beszűkült légutak tágítása a cél. A klasszikus nyugati és az alternatív módszereknek is megvannak a lehetőségei és határai. Azonban ezek a lehetőségek és határok nem egy az egyben fedik le egymást. Így a lóasztma kezelésében érdemes egy komplex terápiás tervet kidolgozni és követni.
Ha gyanús, ne várj a kivizsgálással!
De nem győzöm elégszer mondani, ennél a betegségnél is a legfontosabb lenne a megelőzés. Ha pedig már megtörtént a baj, akkor minél hamarabb diagnosztizálni és szakszerűen gyógykezelni.
A pontos diagnózis felállításához a fizikális vizsgálat mellett érdemes kiegészítő endoszkópos vizsgálatot, valamint a légutakból nyert minta laboratóriumi vizsgálatát is elvégezni.
Nem minden enyhe-közepes fokú lóasztmás ló köhög, így a ritka, elsősorban munka elején jelentező köhögés esetén, valamint a köhögés nélkül jelentkező teljesítmény csökkenés esetén is érdemes minél hamarabb kihívni az állatorvost!
A lovak nem sport- vagy munkaeszközök, hanem társak, érző lények és mindannyiuknak megvannak a saját adottságaik, igényeik. Nemcsak a lóasztma esetén fontos a felelős gondolkodás az állattartók körében, hanem a mindennapokban is.
Ha szeretnél hiteles forrásból tájékozódni, a legmodernebb és legállatbarátabb elveket elsajátítani a magyar lovas szakma krémjétől, várunk téged is a szeptemberi Lóbarát fesztiválra! https://www.facebook.com/events/491249916750493/?ref=newsfeed
IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE HASZNOS TARTALMAKÉRT!