A kis kertgazdaság tervezése azért izgalmas terület, mert egyrészt kevesen is csinálják az országban, másrészt meg egy nagyon felelősségteljes feladat főleg akkor, ha teljesen kezdőknek kell önellátó gazdaság. Nézzük a szempontokat!
A kis kertgazdaságok lényege talán a leginkább az Anastasia könyvekből ismert: gazdasági válságok esetén is képes kihúzni a családokat a nehéz helyzetből és az éhinségtől is meg tud menteni. Persze ez csak akkor igaz, ha gondos kertész kezébe kerül a terület és valóban odafigyel, mert bár sokan azt gondolják, hogy kezdőként, ha megterveztetik, akkor nekik már nagy dolguk nincsen, de lesz! Garantáltal nem csak a szürettel kell foglalkozni.
Önfenntartó kert vagy valódi kertgazdaság
Szárnyra kapott egy irányzat pár éve, ez az önfenntartó kert kérdésköre, amit megpróbálnak kertgazdaságokra is ráhúzni. De az a helyzet, hogy onnantól, hogy sokféle növény kerül egy kertgazdaságba, rengeteg kártevő is megjelenik, mert nekik ez terülj-terülj asztalkám lesz.
Hiú ábránd tehát, hogy csak a tervezésen múlnak a dolgok. A termesztés, főleg, ha a megélés belőle a cél vagy a család ellátása, akkor ott a növényvédelemre is hangsúlyt kell fektetni.
Növénytársítás a kertgazdaságban is
A kertgazdaságokban is nagy jelentősége van a növénytársításoknak is. Sokan így keresnek meg:
„Csak annyit szeretnék, hogy a családnak minden megteremjen 4 főre a kertben.”
És ez az igény alapvetően jó, de ha nem értünk a növényvédelemhez, akkor fel kell kötni a nadrágot. A növénytársítás itt jön képbe, hiszen ha a társítás jó, akkor már a növényvédelemmel is talán kevesebb bajunk lesz.
Olyan években viszont, amikor a természet sem túl kegyes, akkor lehet nagyon rossz évünk a gyapottok bagolylepke miatt a paradicsomra és paprikára, de a poloskák sem fognak távolmaradni ak erttől, ha nagy a szárazság, mert minden kártevő nemcsak érési táplálkozást folytat, de folyadékot is keres a kertekben a „szivogatással, rágással”.
Ültetési és vetési segédlet is készül
Egy kertgazdaság nem attól fog működni csak, hogy jó ágyásokat készítünk. Az is fontos, hogy megfelelő zöldség és fűszer, netán gyümölcsfajtákkal is dolgozzunk, ráadásul a társítás mellett időben kezdjük el a palántanevelést vagy vagy vetést.
Ha nagyon belefutunk a nyárba, akkor a hónapos retekkel, ami a hűvösebb időt szereti már rég elkéstünk. De ugyanígy a földibolhák is „lájkolni” fogják a rukkolát, ha bejön a meleg és száraz időszak és elkésünk a vetéssel, megneveléssel. Ezekre mind oda kell figyelni és időben lenni.
Szinte azt kell, hogy mondjam, hogy félállásban 1 hektár körül nagyon nehéz lesz eredményes biokertet művelni.
A Növénytársítási alapok kertészzsebkönyvünkben is rengeteg szó esik arról, hogy nemcsak a társítás a fontos, hanem a vetésforgó jól összeállítása is.
Egy kertgazdaság jól működtetése tehát sok tanulással is jár. Meg lehet tanulni, de sok alázat és tanulási hajlandóság kell hozzá a jelenléten kívül.
Aztán az is fontos tényező, hogy mennyi időnk van. Egy kisgazdaság nem hétvégi móka. Így csak olyan növényeket szabad „bevállalni”, ami kevesebb törődést igényel vagy nem okoz bonyodalmat: a kposztafélékkel hamar meggyűlik a baj.
Kertgazdaság és nehézségi fok
Most egy olyan kertgazdaságot tervezek pont, ahol van hely haszonállatoknak. De sok olyan vegán és állatvédőtől kapok tervezési rendelést, ahol nem engedik be az állati eredetű trágyát sem a kertben. Ezekhez mindegyik esetben más kertgazdaságot kell tervezni, más lesz a tápanyagok pótlásának módja is. Kezdőknek alapvetően sokkal jobb lenne az állattartással egybekötött, hiszen az állati szervestrágyával és annak bekomposztálásával sok bajtól megkíméljük magunkat.
Illetve a nehézségi fokban is kezdőknek való növényekkel érdemes dolgozni, mert akkor egyszerűbb a növényvédelem is.
Borítókép: Pexels
IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE HASZNOS TARTALMAKÉRT!