Tehéntejből és vízibivaly tejből is készítik, nálunk a tehéntej az elérhető, így készítsük ebből.
A ghí készítésének gyakorlati oka, hogy a melegben a vaj hamar megromlott az indiai klímán, így szükség volt a vajból a könnyen romló alapanyagokat eltávolítani. A ghít Indiában Pakisztánban és Bangladesben fogyasztják főleg, de szorosan összefügg a vallással is felhasználása. Az ayurvedikus konyha alapját képezi. Manapság kevesen használják magas zsírtartalma miatt, de egykor igen kedvelt volt. Jelenleg a szezámolaj és a kókuszolaj a legfontosabb helyettesítője.
Készíts ghít!
Nagyjából 1 kg vajból 800 gramm ghí készíthető. A vajat tegyük egy nagy lábasba, és alacsony hőfokon olvasszuk fel. Ha felolvadt, vegyük még kisebbre a lángot és lassan kevergessük.
A kevergetés és forrás során hab keletkezik a felületén, ezt kiskanállal szedjük le róla. Amikor a habképződés megszűnik, gyakorlatilag készen is vagyunk, aranysárga ghít kapunk.
Egy szűrőbe tegyünk gézt (vagy egy vékonyabb konyharuha is megteszi), és óvatosan szűrjük le egy tárolóedénybe úgy, hogy a lábas aljára rakódott fehérje ne kerüljön bele. Zárható üvegekben hűtés nélkül is tárolható.
A ghí felhasználási területe az ayurvedikus konyha és gyógyászat. Sütésre és főzésre kiválóan alkalmas, de akár masszázsra is tökéletes választás.
Mivel a vaj hevítésével laktózmentes zsiradékot nyerünk, így a laktózérzékenyek is fogyaszthatják.
A ghí zsírtartalma 99,6%, így ez a vajolaj akár 1-3 évig is eltartható 15 fokon.
A ghí természetes forrása az A-vitaminnak, mely a látáshoz elengedhetetlen. Az erős csontokért felelős D-vitamin, az egészséges bőrt, hajat és körmöt tápláló E-vitamin illetve az egészséges sejtműködéshez szükséges K-vitamin is megtalálható benne. Létfontosságú antioxidánsokat is tartalmaz.
Zsírtartalmából 65% telített, 25% egyszeresen telítetlen és 5% többszörösen telített zsírsav található. Omega-3-at és Omega-6-ot tartalmaz.
További értékét növeli, hogy annak ellenére eltárolható hosszú ideig, hogy nem tartalmaz adalékanyagokat, tartósítószert. Ezen tulajdonságai mellett sütésre is kiváló, mivel 190-200 fokon kezd el megégni.
Csökkenti a testzsírt és növeli a sovány izomtömeget, koleszterinszint csökkentő hatású. Segíti az emésztést, stimulálja a gyomorsavat, tisztítja a szervezetet.
Az ayurveda szerint a test és az elme koordinátora, segíti az agyműködést és javítja a memóriát. Az ayurvedikus gyógyszerek gyakori összetevője. Linolsavat is tartalmaz, mely a rákos sejtek növekedését gátolja és szívbetegségek megelőzésében is szerepe van.
Készíts krémet belőle!
A legegyszerűbben körömvirágkrém készíthető belőle, de számos más gyógynövényt is beletehetünk: levendula, rózsa, boróka, citromfű.
IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE HASZNOS TARTALMAKÉRT!