A különleges kerámialap burkolatok egyre nagyobb teret nyernek az otthonunkban. Hogy mi jelenleg a divat? Mivel burkoljuk lakásunk, ha nem csak szép, hanem minőségi felületeket szeretnénk? Pók Enikő, belsőépítész válaszol nekünk ezekre a kérdésekre. Aligha tudna valaki hitelesebb információt adni kerámialap témában, mint ő, a LEGSZEBB ENTERIŐR 2019 CÍM NYERTESE.
Különleges és újszerű anyagokkal dolgoztok. Egyre népszerűbb a hatalmas kerámialapok használata. Mesélnél erről nekünk, mikor és kinek ajánlod elsősorban?
Pók Enikő: Nagyon komoly technológiai újítások figyelhetőek meg a kerámia iparban. A pozitív brandként fémjelzett „olasz csempének” olyan jó a hírneve, mint a „német autónak”, „svájci órának”. Tudjuk, hogy a legjobb minőséget jelenti a maga iparágában. Nagyon sok gyár felfejlesztette a gépparkját olyan kerámialap előállító eszközökre, amelyek nemcsak a szokványos 30×60-as lapokat, hanem 120×120, sőt, 120×240 – 160×320 cm méretű lapokat is képesek előállítani.
Mindezt pár éve személyesen is volt lehetőségem megnézni Olaszországban, a FLORIM és LAMINAM gyárában. Lélegzetelállító élmény volt. Érdekes megfigyelés, hogy ez az innováció nem a kerámia lapok korábbi átlagos 8 mm-ről vastagabb irányba történő elmozdulását idézte elő, hanem vannak olyan nagyméretű lapok, amelyek akár 6 mm-es vastagsággal a falra vagy padlóra is burkolhatók. Burkolásuk is különleges technológiával történik. Mint az üveg fogó tappancsok, úgy kell őket felhelyezni. Előnyük, hogy a helyiségben nagyon kevés fugavonal rajzolódik ki, így pl. egy 90×90-es alapterületű tusoló kialakítható úgy, hogy csak a 2 szélén lesz 1-1 függőleges fuga. Hát nem impozáns? Finom megjelenésük miatt is szeretem ezeket a lapokat. A kerámialap növeli a tér eleganciáját.
Mennyire tartósak ezek a kerámialapok, gondolok itt egy konyhai alkalmazásra, ahol gyakran a kések éle is beleivódik az évek során a pult mintájába?
Pók Enikő: A kerámia lapokat különleges technológiával, több rétegben fújják színre, majd égetik ki. Így adott esetben, ha külső behatás, karcolás éri a lapot, nem rögtön a nyers kerámiát látni, hanem egy alsóbb színezett réteget, ezért kevésbé feltűnő a karcolás.
Ne felejtsük el, hogy a megfelelő típusú kerámialapnak kell a megfelelő helyre kerülnie. Vannak gyártók, akik 10 mm-es lapot ajánlanak konyhai munkalapnak, míg másoknál a 6 mm is elég. Ezt minden esetben le kell egyeztetni a kiválasztott gyártóval. Természetesen kivitelezhető 10, vagy akár 12 mm-es burkolattal is, ha vastagabb tömeget szeretnénk látni. Továbbá egy alsó fogadó felület burkolásával, és az elülső látszó tömeg, sarkának gérbe vágásával 4-6-10 cm-nek tűnő munkalapot is képezhetünk.
Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy tusoló padlónak csúszásmenteset válasszunk, külső térbe pedig fagyálló lapot.
Megjegyzem, hogy a felfagyást, illetve a burkolat törését, repedését jellemzően a nem szakszerű kivitelezés: a lejtés hiánya, nem megfelelő rétegek használata és a nem szakszerű burkolás okozhatja. Belső használat esetén engedélyezett a fényes, glossy lap, ha az elegancia megteremtése a cél. Játszhatunk a matt és fényes felületek kombinációjával is, mást-mást alkalmazva a függőleges és vízszintes területeken.
Mi jellemző a mai design trendekre? Hol és hogyan alkalmazzák ezeket a lapokat?
Pók Enikő: Megfigyelhető, hogy az utóbbi időkben újra előtérbe került a márvány – a korábbi természetes kő helyett most kerámia lapokon jelenik meg, mely költséghatékonyabb, könnyebben kivitelezhető megoldás. Így az értékállóság, természetes anyagok hatása kerül a térbe, innovatív módon. Ez lehet a klasszikus fehér alapon szürke rajzolatú Calacatta Statuario márvány minta, vagy a Calacatta Gold, arany rajzolatú is. Nagy kedvencem még a Sahara Noir lap, amely fekete alapon kevés fehér és egy leheletnyi narancs színt tartalmaz. Nem is beszélve a padlófűtésről, amit a leghatékonyabban a greslapok tudnak közvetíteni, ha magánházakról, lakásokról beszélünk.
A nemzetközi design trendekben van egy olyan, újonnan megfigyelhető vonal, ahol térnövelő eszközként, csöppnyi izgalomért, falburkolatként a következő belsőépítészeti elemeket kombinálják egymással. Például nagyméretű kerámia lapot, fa lécvázat, egyedi kárpitozást, és faltól eltartott tükröket, beépített LED világítással.
Hozzám tervezőként nagyon közel áll ez a stílus, modern, innovatív jellege, letisztultsága és eleganciája okán. Most is tervezünk egy olyan családi házat, ahol mindezek kombinációja jelenik meg a terekben. Alkalmas lehet előszobafalként az öltözködés könnyítésére, konyhai munkalapnak és hátfalnak, dekorációs és használati célból, TV hátfalnak beépített kandallóval – utóbbi esetben a greslap hőállósága is értelmet nyer.
Ár – érték arányban mennyire tervezhető be ez egy magánházba burkolatként, ha a megszokott greslapokra vagy egyéb minőségi burkolatokra gondolunk?
Pók Enikő: Hiszem azt, hogy minden otthonba szükség van gegre. Egy izgalmas festmény a falon, egy lélegzetelállító függeszték, ami a mennyezetről lóg, egy fém keretes üvegfal – vagy egy nagyméretű kerámialap. Nem kötelező az egész házat ezzel burkolni, és nem is lenne túl pénztárca kímélő megoldás, én a korrekt ár- értékű dolgokban hiszek, azaz itt is a helyes arány megtalálása a lényeg.
További ötleteket, tanácsokat kaphattok Enikő weboldalán, facebook oldalán és az instagramon is.
Enikővel készült korábbi cikkünket ide kattintva tudod elolvasni.
IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE HASZNOS TARTALMAKÉRT!