A meztelen csigák elleni védekezés minden esős időjárásnál kérdésként merül fel a kertészkedők körében. Most a megoldásokat hoztuk el ellenük!
Amint egy kevés eső esik, a legtöbb hobbikertet és veteményest ellepik a csigák. Többnyire a meztelen csigák azok, amelyek ellen csatakiáltással egyöntetűen a hobbikertészek vödröt ragadnak és szedik őket össze. Ugyanígy az éticsiga sem tesz kevesebb kárt, bár nagyobb becsben vannak mégis.
Mitől házatlan egy csiga?
A meztelencsigák olyan puhatestű állatok, melyeknek nincs vagy alig látható külső vázuk (csigaházuk) van. A csigák közé tartoznak. Nedvességkedvelő állatok.
Néhány ismertebb fajuk:
- Nagy meztelencsiga (Limax maximus)
- Óriás meztelencsiga (Limax cinereoniger)
- Sárga pincecsiga (Limax flavus)
- Barna nagy csupaszcsiga (Arion rufus)
- Spanyol csupaszcsiga (Arion lusitanicus)
- Foltos szántóföldi meztelencsiga (Deroceras reticulatum)
- Kalapácsos szántóföldi meztelencsiga (Deroceras sturanyi).
Ha beütjük a Google-be a meztelen csiga szót, akkor a wikipédián gyakorlatilag ez található róluk.
A csigaház egy meszes külső váz, melyhez izmok tapadnak. Ez a ház segíti őket a párologtatásban, mert míg a csiga testének egy része nyálkás és nedves, addig a házon belüli része nem vagy csak alig. A ház így egyfajta kiszáradás elleni védelem is. A meztelen csigák ezért olyan gyakoriak az eső megjelenésével is, míg a köztes időkben nem találkozunk velük.
Csigataszító növények
Léteznek csigataszító növények, mint például a begónia, fekete ribiszke vagy a paradicsom. Bár ezzel is tudnánk vitatkozni, mert a begóniát rágta már le saját kertünkben is meztelen csiga, de a közhiedelem mégis ide sorolja eme növényt.
Vond el a nedvességet!
Sokan kísérleteztek már nedvességelvonó anyagokkal, mint a tea, kávézacc, égetett mészpor vagy épp a műtrágya. Nyilván, ideig-óráig ez is megoldás lehet, ha az útvonalakat beszórjuk vele, de aligha lesz hosszútávú megoldás meztelen csigák ellen.
Részeges csigák: sörkedvelők
A sörös csigacsapdát nem kell bemutatni, sokan ismerik, hogy a csigák bizony szeretik a sört. A fedeles sörcsapda igen egyszerű és praktikus megoldás.
Indiai futókacsa meztelen csigák ellen
Viszonylag nehéz beszerezni, mi is felkutattuk a tenyésztőket évekkel ezelőtt, kik azok, akik tenyésztenek indiai futókacsát.
Az indiai futókacsa igazi gyilkológép: a növényeket nem bántja, viszont a csigákat és neki szimpatikus rovarokat rendre megeszi. Többen még burgonyabogárnál is bevetették őket.
A sündisznó is barát
Egyes kutatások szerint a gyíkok és a sünök is előszeretettel falják fel a meztelen csigákat, így ha tudunk nekik megfelelő életteret biztosítani, akkor jó barátaink lesznek a kertben. A sünök és gyíkok szeretnek rejtőzködni, főleg a felkupacolt gallyakban, komposztdombok környékén gyakoriak.
Gusztus kérdése: csigalé
Elég extrém kísérlet és nem is tudjuk kinek jutott ez először eszébe és miért. Egy hétig vízben rothasztott csigatetemekkel teli kondérnyi lé az, amit aztán vissza kell öntözni a kert veszélyeztetett részeire és ettől állítólag a meztelen csigák és éticsigák is távol tartják magukat. És várhatóan mi is, mert ki vágyik egy csigalével belocsolt eperfarmra?
Szalmázás és egyéb mulcsozási tippek
Akinek a permakutlúra mond valamit vagy látott már szalmázott szamócafarmot, az most idézze fel és hamar rájön a trükkre. A száraz szalmás takarás igazi akadálypálya a csúszó ellenségnek, mert a szalmaszálak nehezen nyálkásíthatók nekik, így nem fognak a mi növényeinkig eljutni, ha netán megpróbálják. Szamócatermesztők évtizedek óta alkalmazzák ezt a módszert.
Vegyszeres megoldások
Meztelen csigák és házas csigák ellen is lehet gazdaboltokban vegyszeres megoldásokat kapni, így ha nem nyerte el tetszésünket sem a csigalé, sem a szalmázás és nem kaptunk sehol indiai futókacsát, vagy túlontúl szeretjük a sört és nem adnánk a csigáknak, akkor ez is egy alternatív megoldás lesz a kertben.
Ha még több tippre vágysz, kövesd YoutTube csatornánkat is!
Borítókép: Unplash
IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE HASZNOS TARTALMAKÉRT!