A három fogalom, a zöld-, sárga- és feketetalpasság nem ugyanaz a tünet paradicsomon. Nézzük meg melyik mi valójában, hogy életerős paradicsomot tudj nevelni otthon is!
Egyik olvasónk kért segítséget tőlünk is és egy másik Facebook zárt csoportban, ahol a legtöbb válasz ugyan jó volt, de rögtön felbukkant pár téves diagnózis a paradicsomjával kapcsolatban.
A fenti képet is ő küldte Budapest környéki kertjükből, melyen jól látszik a még zöld paradicsomok alján látható feketetalpasság. Pár tipp viszont a zöldtalpasság válasszal illette. Nézzük is sorra, melyik melyik?
Feketetalpasság – Kalcium hiánytünet
Amikor a paradicsom „alja” lesz fekete, az a feketetalpasság. Talán közérthetően így lehetne a legjobban leírni. Ilyenkor először rothadásnak indul, majd foltszerűen „bekeményedik” a paradicsom alja, ami látványosan fekete színű lesz (vagy nagyon mélysütétbarna). Ilyenkor az esetek nagy százalékában ez kalcium hiány okozza (vagy a relatív Ca-hiány…).
A relatív kalcium-hiány annyit jelent, hogy a talajban ott van a tápanyag, ásványianyag, stb., de a növény valamiért nem tudja felvenni. Ennek sok oka lehet. Ilyen okok többek között a nem megfelelő talaj-pH, a pH-ban nem megfelelő öntözővíz, időjárási anomáliák (túl hideg, túl meleg) vagy a váltakozó hőmérséklet, mint ami az utóbbi időben igen jellemző a mi vidékünkön is az Alföldön (2020-as termelési évben).
Zöldtalpasság – Kálium-hiány
A zöldtalpasság esetében a paradicsom a kocsányhoz közeli oldalon kezd el hiánytüneteket mutatni. Ugye az előbbi esetben pont az átellenről volt szó, a paradicsom bogyójának aljáról.
A közhiedelemmel ellentétben a zöldtalpasság oka nem a kalcium hiányából ered, hanem többnyire a káliuméból vagy a magas sótartalomból fakadhat, vagy a túl erős napsütés is lehet az okozója. A tünetek nagyban hasonlítanak a következő változathoz, a sárgatalpassághoz.
Sárgatalpasság – amikor nem érik be a paradicsom
A paradicsom egy rendkívül kalciumigényes növény, ahogyan a paprika is. Míg a paprikánál magházrothadást okoz(hat), addig a paradicsomnál a feketetalpasság mellett felelős lehet az un. sárgatalpasságért is. Bár a sárgatalpasságnak is több oka lehet, így nem kizárt, hogy csak relatív tápanyaghiány okozza, a káliumnak, kalciumnak is bőven lehet szerepe benne. A sárgatalpasságot már akkor vesszük észre, amikor a paradicsom nem érik normálisan. Sárgás lesz a paradicsombogyók teteje, az alja felé fokozott szinátmenettel pirosodik csak, míg belül akár a teljes termés fehéres húsú marad és kemény, íztelen lesz.
Ez a tünet nem keverendő össze a poloskák szívogatásából eredő igen látványos tünettel sem. A poloskák munkáját az érő termés deformáltsága jellemzi főleg, míg a sárgatalpasságnál „csak” színbeli változás figyelhető meg kívülről.
Ha további tippekre vágysz kövesd Youtube csatornánkat, Instagram és Facebook oldalunkat is!
OLVASS TOVÁBB:
Rezisztens paradicsomfajták, amit érdemes ültetned biokertbe is
Fotó: Mészáros Orsolya engedélyével
IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE HASZNOS TARTALMAKÉRT!