Évekig kellett keressük azokat a jó recepteket, amit beírhatunk a saját szakácskönyvünkbe, mint a legjobb csalamádé – és kompótrecept. Végre megtaláltuk és most le is írom nektek!
Biztos nem vagyok azzal egyedül, hogy vágyok azokra a régi ízekre, amit még gyermekkoromban ettem. Emlékszem volt egy lavóros savanyúsághoz való receptje Édesanyámnak, amikor nem kell szinte semmi extra bele, de mégis tökéletes, roppanós és az egész telet kibírja. Már persze ha marad belőle.
Ugyanígy volt egy kompótreceptje is, amit télen előszeretettel ettünk desszertként is. Most ezt a két, számomra igazán fontos receptet hoztam el.
Mit legyen a sok éretlen zöldséggel?
Minden évben eljön az a pillanat, amikor már a zöldségek, gyümölcsök egy része nem érik be. Ez többnyire az időjárás miatt van, bár vannak olyan tápanyag-utánpótlási lehetőségek, amivel még ez is áthidalható. De nyilván, ami teljesen zöld marad, azzal nem sok mindent lehet tenni. Ezek a zöldségek mennek egyenesen abba a kétféle recepttel készülő savanyúságba és csalamádéba, ami a nagy családi kedvencünk lett.
Dobálós savanyúság
Nekem ehhez sok-sok hordóm van, jó a műanyag hordó is, a recept sem pár üveges léptékben készíthető el. Régen ebbe tették a timsót, de nyilván már ezeket élelmiszerbe ha lehet az ember elkerüli és természetesen vannak rendes megoldások is rá. Íme a receptem:
- 2dkg borkénpor
- 1.5dkg nátrium benzoát
- 5l víz
- 50dkg cukor
- 25dkg só
- 6dl 10 %-os ecet
- torma
- kapor
- 10db babérlevél
- 1ek egész bors
- 1ek borókabogyó
- 1ek mustármag
- 1ek koriander
- uborka
- alma paprika
- TV paprika
- dinnye
- karfiol
- gyöngyhagyma
- 6dl ecet
- babérlevél
- egész bors
- borókabogyó
- mustármag
- koriander
- paprika
Az eredeti receptet én is találtam és némileg kísérletezéssel raktam össze, de ez az eredeti verzió. Természetesen a zöldségek kedvünk szerint és alapanyag szerint cserélhetőek, de a többit próbáljuk meg betartani. Nekem őszintén szólva ezt még nem sikerült tartósítószer mentesen elkészíteni, de azért nem adom fel.
A lé alapanyagait főzd össze és öntsd hordóba ha kihűlt. Majd, ahogy jönnek sorban a zöldségek, alaposan mosd őket meg, vágd el kisebb darabokba és úgy dobáld bele, majd zárd le a hordó fedelét. Mindig amikor új termény érkezik, azokat is mosd meg alaposan, aprítsd fel és dobáld bele, majd keverd át az egészet.
Téli csalamádé saját levében
Ez a recept az, amit még Édesanyám is készített, vagyis a lavóros csalamádé, ahogyan én neveztem. Még a saját kis noteszembe is így írtam fel, mert egy hatalmas lavórba tettük mindig az összevágott zöldségeket az uborkától a káposztáig, majd itt hagytuk, hogy levet engedjen és csak utána ment az üvegekbe.
- 1.5 kg káposzta
- 1.5 kg paprika
- 1 kg uborka
- 1 kg sárgarépa
- 0.5 kg vöröshagyma
- 2 dl ecet (10 %-os)
- 7 dkg só
- 40 dkg cukor
- 1 kávéskanál szalicil (a régi recept szerint, ma már benzoát)
- 1 kávéskanál citromsav
- 3 db babérlevél
- 1 ek fekete bors (szemes)
A zöldségeket vékonyra szeleteljük, az uborkát karikákra, a káposztát szálasra vékonyra. A hagymát is szintén szálasan vékonyra szeretjük benne. A paprikát elég csak vékony karikákra vágni. Majd az egészet beletesszük egy nagyobb lavórba vagy lábasba, rátesszük az ecetet, sót, cukrot, citromsavat és a fűszereket és a végén meleg vízben feloldva a Na-benzoátot. Ez utóbbi elhagyható, de akkor nagyon tiszta üvegekbe kell csíramentesen tölteni, vagy ledunsztolni gőzben az egész alkotást az üvegekbe töltés után. Az üvegekbe csak azután tegyük a zöldségkeveréket, miután jól levet engedett. Majd lezárás előtt a léből töltsük meg színültig az üvegeket.
Most, hogy elárultam a legjobb csalamádé családi receptjeinket, felfedem a kedvenc kompótomat is.
Kedvenc kompótom receptje
Na igen, a cukros vízben úszó gyümölcsök aligha tartoznak a könnyed és diétás csemegék közé, de azért hátha valaki karácsonyra hangolódva mégis nekiáll elkészíteni a kedvenc kompótomat.
- 1 citromból nyert citromlé
- 1 kg alma vagy keményebb barack, körte, birsalma
- 6 ek cukor
- 1 db vanília (vagy 1 tk vanília-őrlemény)
- 2 db fahéjrúd
- 6 db szegfűszeg
- 1 l víz
Nem tagadom, imádom a karácsonyi ízeket, így nekem a kompótba mindig kerül fahéj és szegfűszeg is. Valahogy ezek a gyümölcsök szeretik is ezt a fűszerezést, úgyhogy ez talán nem is baj.
A vízzel felfőzzük a fűszereket és míg főzzük, addig a gyümölcsöket meghámozzuk (már aki úgy szereti) és gerezdekre vágjuk. A tiszta és gerezdekre vágott zöldségeket időnként megfürdetem citromsavas vízben, mert így a színüket is megtartják! Üvegekbe teszem őket és a forró fűszeres, cukros vízzel leöntöm őket.
OLVASS TOVÁBB:
Fa kerti bútorok felkészítése a télre
Környezettervezés vagy belsőépítészet?
IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE HASZNOS TARTALMAKÉRT!