Elkezdődött pár hete az ehető virágok begyűjtésének ideje. Már a pitypangot (gyermekláncfű – Taraxacum officinale) másodjára szedjük, míg a bodzára még várni kell.
Ibolya – Erzsébet királyné rajongásának tárgya
Az ibolya mesés illatát szerintem senkinek nem kell bemutatni. Majdnem a legelső ehető virág, ami előbújik a legtöbb kertben. Kék (lila) virágával kitűnik az éledező gyep szálai közül.
Halmos Monika – Virágkonyha szakácskönyvéből az Ibolyatorta recept az egyik, ami a nagy kedvencünk lett ibolyavirágzás idején. A szakácskönyvet boltunkban is megtalálod, ha a fenti linkre kattintasz.
Másik ibolyás finomság, amit mi is gyakran elkészítünk a Gourmet & Delicious Manufaktúra Ibolyaszirupja 24 karátos cukrászati arannyal töltve, vagy a limitált kiadású Ibolyavizes nyalókájuk.
Iboláyból kandírozott virágokat is készíthetünk, szintén Monika Virágkonyha receptkönyve alapján.
Pitypang és japánbirs virágok április közepétől
Az ehető virágok következője a pitypang és a japánbirs. Pitypangból többnyire szörpöt és szirupot készíthetsz, szintén a Virágkonyha szakácskönyvben találsz hozzá recepteket.
A pitypangból készült szörp és szirup a torokfájdalmakra ajánlott. Emellett keserűanyagainak köszönhetően a máj- és epetisztítás jótékony eleme lehet. Maria Treben híres magyar nyelven is kapható könyvében is lehet találni pitypangos recepteket, érdemes átbogarászni.
A pitypangszirup jó alternatívája a méznek, helyettesíthető vele többek között a juharszirup is. Ízesíthetünk vele teát, limonádét, de vajas pirítósra is kenhetjük, süteményekhez is felhasználhatjuk. Köhögéscsillapító hatású, torokfájás természetes ellenszereként is fogyaszthatjuk.
Hozzávalók:
- kb. 100 db pitypangvirág
- 1 liter víz
- 1/2 kg cukor
- 1 citrom
Elkészítés:
A pitypang szárát távolítsuk el, a virágokat hagyjuk egy napig ázni hűvös helyen (hűtőbe is tehetjük). A kiáztatott virágokból nyomkodjuk ki a vizet, majd sűrű szövésű szitán, esetleg vászonanyagon keresztül szűrjük át. Adjuk hozzá a szűrt citromlevet, a cukrot. Forraljuk míg besűrűsödik. (Ahogy hűl, úgy sűrűsödik.) Még forrón adagoljuk tiszta befőttes üvegekbe és száraz dunsztban (alaposan bebugyolálva) hagyjuk kihűlni.
Japánbirs virágok – kínai medicina szerint
A japánbirset főleg dísznövényként használjuk, csak kevesen tudják, hogy a kínai medicina szerint jótékony hatású a virágából készült tea is. Télen igazán kiváló gyümölcsünk, mely vitaminraktárainkat is feltölti, hiszen nem csak C-vitaminban, hanem A, B1, B2, E-vitaminban is gazdag.
A japánbirs termése nyersen nem ehető, de főzve és lekvárnak, kompótnak kiváló.
A virágai bélgyulladás ellen használhatók teaként a Maria Treben ajánlásai szerint, míg gyümölcse a leve hatékony a bakteriális fertőzés okozta hasmenés ellen, gyulladást gátló, fájdalomcsillapító és görcsoldó hatással bír, csökkenti a vércukorszintet és erős zsírégető hatása van.
Még több virágos receptet keresel? Ajánljuk figyelmedbe Halmos Monika: Virágkonyha c. könyvét:
Borítófotó nyitólapon: Pexels.com
IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE HASZNOS TARTALMAKÉRT!