Mielőtt rebarbara lekvár főzésbe kezdenénk, ismerkedjünk meg egy kicsit magával a rebarbarával. Sokoldalúan felhasználható, ízletes és tápanyagdús növény, termesztése nem igényel túl nagy körültekintést, ennek ellenére mégis kevés kiskert dicsekedhet vele.
Miből lesz a rebarbara lekvár?
A rebarbara terjedelmesre növő évelő növény. A kifejlett példányok, akár a bokor méretet is elérhetik. Hatalmas zöldespiros levelei jól mutatnak, akár dísznövényként is ékesíthetik kertünket. Mindenhol megterem, de ahhoz, hogy levelei erőteljesek és húsosak legyenek, napos helyet válasszunk számára. Jól tűri a forró meleget is, és a fagyra sem érzékeny, nincs túl nagy vízigénye, sőt az egyetlen dolog, amit nem visel el, az a pangó víz, ez esetben könnyen elpusztul.
A rebarbara mely részét, hogyan és mikor használhatjuk konyhai felhasználásra?
Szedésre azok a levelei alkalmasak, amik már elérték a 30-40 centit. Fogyasztásra a szárhoz közel található húsos, vastag levélnyél alkalmas.
A növény áprilistól júliusig szedhető, ezután már a levélnyél erősen rostosodik, fogyasztásra nem javasolt. A leveleket csavarással távolítsuk el, vigyázzunk, hogy egyszerre csak néhány levelet csavarjunk le, mert nagyon legyengülhet a növényünk és elhalhat.
A rebarbara élettani hatásai.
A növény kellemes savanykás íze mellett, az egészségre gyakorolt hatásai sem elhanyagolhatók:
- Magas rosttartalmának köszönhetően hozzájárul az egészséges emésztéshez.
- A benne lévő kalcium erősíti a csontokat.
- Antioxidáns tartalmával az immunrendszert támogatja.
- Luteint és A-vitamint is tartalmaz, melyek a bőr és szem egészségéért felelősek.
- A K-vitamint pedig szervezetünk véralvadásra használja fel.
Nézzük, meg lépésről lépésre, hogyan készül a rebarbara lekvár:
Hozzávalók:
500 g rebarbara (szárhoz közeli levélnyél)
50 ml víz
1 teáskanál frissen facsart citromlé
100 g kristálycukor
Ízlés szerint fahéjjal és vaníliával fűszerezhetjük.
Elkészítés:
1. lépés
A rebarbara szárakat meghámozzuk, majd két centis darabokra vágjuk. Beletesszük egy lábasba, ezután ráöntjük a citromlevet és a vizet, végül hozzáadjuk a cukrot is.
2. lépés
Lassú tűzön, néha kevergetve, addig főzzük, amíg a rebarbara kissé megpuhul. Ezután erősebb lángon főzzük tovább, gyakrabban keverjük meg. A rebarbara hamarosan elforrja a vizet és levét, majd lekvár állagúvá válik. Főzés közben, szinte szétesik, de ha nagyon krémes állagú lekvárt szeretnénk, akkor botmixer segítségével nyugodtan pürésíthetjük.
3. lépés
A lekvárt tiszta üvegbe töltjük és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.
A rebarbara lekvárt fogyaszthatjuk, pirítósra kenve, süteményekbe, palacsintába, de enyhén savanykás, fanyar ízével, akár húsok mellett, szószként is megállja a helyét.
Erre figyelj!
Ne főzd túl sokáig, csak addig, amíg a víz elpárolog alóla. A rebarbara a spenóthoz hasonlóan oxálsavat tartalmaz, túl sok oxálsavban gazdag táplálék fogyasztása vesekő kialakulásához is vezethet!
IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE HASZNOS TARTALMAKÉRT!