Termelőként tudjuk, hogy a „hogyan tartsuk frissen télen a zöldségeket” kérdés nagyon fontos. De ez ugyanúgy fontos annak is, aki csak kis konyhakertet ápolt egész nyáron, ami ontja a friss zöldséget. Ehhez hoztam tippjeinket!
Hogyan tartsuk frissen télen a zöldségeket? A téli betárolás az egyik legizgalmasabb része a kiskerti termesztésnek is. A nagyobb termelői mennyiségeknek meg pláne, mert ott nem csak a családnak szánt friss zöldség tárolása a kérdés, de a megélhetés is.
Szellőztethető szekrény
Még szüleimnél volt ez divat, hogy mindent képesek voltak digitalizálni, még a krumplit és hagymát is. Így keletkezett egy olyan szekrény, melyben alulra egy ventillátor volt beszerelve, a szekrényen belül herzig kosarak sorakoztak és időkapcsolóval a ventillátor időnként bekapcsolat és átszellőztette a krumplit és a vöröshagymát. Igen praktikus szerkezet volt, egy hétköznapi polcos szekrényből lett átalakítva és így került be a kamrába. A hagyma és a burgonya lkaásban eltarthatóságát rendkívül jól meghosszabbította ez a szerkezet.
Hűvös pince és homok
Nagyobb mennyiségeknél már mást célszerű kitalálni. Ilyenkor akinek van száraz pincéje, akár még egy régi házban a döngöldföld pince pláne szuper, azoknál könnyen megoldható a betárolás. Van, aki a prizmás tárolásra esküszik, van, aki homokba tárolja be a sárgarépát és más gyökérzöldségeket.
Prizmás tárolás
Tudom, a kérdés már meg is született: Mi az a prizmás tárolás?
A képen a verem (felső kép) és a prizmás tárolás (alsó kép) látható. Régen elődeink szinte mindig így tároltak. Nagyobb mennyiségekre már a mai modern rendszerek szerint hűtőházakba viszik a terményt a termelők, bár ez a megoldás is rendkívül hatékony volt.
A vermelésnek és a prizmás tárolásnak az a hátránya, hogy ha nincs kellően védve a termény, akkor a rágcsálók hamar megtalálják és meg is dézsmálják.
Mi a legfontosabb a betárolás előtt?
A betárolni kívánt zöldségeket mindig nézzük át és csak az egészségeseket tároljuk be. A romlásnak indultak vagy héjukban hibásak sokszor nemcsak gyorsan megromlanak, de gócpontok is lehetnek.
Egyes zöldségek könnyen tárolhatók. Ilyenek a gyökérzöldségek, de minden esetben szedjük le a leveleket róluk: sárgarépa, zeller, cékla, fehérrépa könnyen így eltartható.
A görögdinnyét még nagyanyáink is lekenték mésszel és így akár télen is tudtak dinnyét enni.
Egyesek a paprikák újságpapírba csomagolásában hisznek.
A kukorica, burgonya, vöröshagyma könnyen betárolható, ha jó fajtát választottunk. Őket többnyire zsákosan tároljuk rascell zsákokba.
A káposztaféléket raklapra téve szétrakjuk, hogy jól szellőzzenek.
A sütőtököknek építhetünk kisebb kalodát és abba tárolva sokáig, akár egész tavaszig elállnak.
Mélyhűtéssel is tárolhatunk
Vannak olyan zöldségek, melyeket többnyire inkább mélyhűtűünk. Bár fermentálással is sokminden eltartható, de a fermentálásnak van egy jellegzetes íze, ami miatt utána már aligha használható fel pl. főzelékhez.
A cukkinit karikára vágva vagy lereszelve melyhűtős tasakoka lefagyasztjuk. Volt év, hogy egyben fagyasztottunk le cukkinit, hogy jó legyen később tölteni, de a kísérlet nem vált be, szivacsos lett a cukkini félbevágva fagyasztva.
A lekvároknak elkészíthető gyümölcsök egy részét fagyasztjuk és később főzzük be, másik részét azonnal befőzzük.
Fajtafüggő is a tárolhatóság
Még mielőtt a betárolás módját kiválasztjuk, érdemes tudni, hogy bizonyos fajták jól, mások kevésbé tárolhatók be. Ez szőlőnél, körténél, almánál is így van, de akár a burgonya esetében is nagy eltérések lehetnek. Ezt a vetett fajta után való kutatással nézhetjük meg a fajtaleírásokban.
OLVASS TOVÁBB:
Fa kerti bútorok felkészítése a télre
Környezettervezés vagy belsőépítészet?
IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE HASZNOS TARTALMAKÉRT!