Az egyik legfelkapottabb szobanövény lett újra, pedig a ’60-70-es években volt nagy divatja, akárcsak a vizipálmának. Most hogy mindenhol kapható, rengetegen szeretnek bele első látásra, pedig egy olyan trópusi növényről beszélünk, melynek igen nagy a páraigénye, ezért a lakások többségében halálra van ítélve.
Több néven találkozhattál már vele: Monstera deliciosa, filodendron, könnyezőpálma, lapupálma
Eredeti élőhelye Dél- és Közép-Amerika trópusai, ahol Mexikótól Panamáig bárhol megtalálható. Nagyon nagyra növő, melegkedvelő kúszónövény és rendkívül páraigényes.
Hosszú léggyökereivel keresi az őserdőkben a fényt, a vizet és tápanyagot.
A könnyezőpálmát ne tegyük olyan helyre, ahol tűző nap érheti (hiszen az őserdőkben, a fák lombajinál él). A szűrt fényt és félárnyékot szereti.
A leveleiről mindig törölgessük le a port, a legjobban a kádban való zuhanyfürdőt szereti portörlés helyett, mert ilyenkor nemcsak pormentes lesz, de párához is jut.
Mindig tavasszal ültessük át, de a léggyökereket ne takarjuk el földdel, hanem hagyjuk a növény körül szabadon. A filodendron tápanyagigényes, ezért vagy pálmaföldbe tegyük és pálmafélékhez való tápoldattal öntözzük hetente, vagy tűzeges talajba tegyük és zöld növényekhez való tápot adjunk nekik. Míg nyáron a hetente szükség szerint többször is érdemes megöntözni, addig télen érdemes két öntözés között hagyni kiszáradni a talaját. Télen ne adjunk neki tápoldatot se.
FONTOS!
Egyes oldalakon azt olvashatod, hogy a könnyezőpálmának a léggyökereit le is vághatod, ha nem tetszenek és rontanak a látványon. A helyzet az, hogy ez butaság. A növény azon lélegzik, ott veszi fel a levegőből a párát. Valószínűleg azért fejleszt sok léggyökeret, hogy optimálisabb legyen számára a fény/pára/tápanyag-ellátottság, tehát ha levágod, a talajba dugdosod, akkor várhatóan az a növény kárát fogja látni.
Filodendron-virág: torzsaszerű virágát a tőnél hozza
Ha túl száraz levegőn tartod, akkor a takácsatkák megtámadhatják. Erre vannak már nagyon jó házi készítmények, hogy biztonságosan használhasd akár kisgyermekek, háziállatok mellett is.
Ha a levélszélek száradnak, barnulnak, akkor az a levegő szárazságát jelenti. Érdemes egy kézi párásítóval akár naponta is bespriccelni a növény leveleit. Hidd el, meg fogja hálálni!
HA TETSZETT ÍRÁSUNK, OSZD MEG BARÁTAIDDAL, ISMERŐSEIDDEL IS FACEBOOKON VAGY INSTAGRAMON!
KÉRDÉSED VAN? FÓRUMUNKAT A FACEBOOKON TALÁLOD!
MÁR A YOUTUBE-ON IS! IRATKOZZ FEL!
IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE HASZNOS TARTALMAKÉRT!