A kála gondozása – Zantedeschia ápolás nem könnyű feladat. Tejnedve mérgező! Kisgyermekektől távol tartandó…akár a gyógyszerek.
Kála az orchidea után a második legelegánsabb virágunk. Nem hiába hogy még ma is a mennyasszonyi csokrok egyik fő virága.
A régi esküvői csokrok egyik virága a hófehér nagy Kála volt. Ez ma sincs másképp, de ma már a kisebb színes Holland Kálát a zantedeschia –t használják a virágkötők.
A Kála hazánkban, mint szobanövény egyre ismertebb és elterjedtebb virág. Bár tartása és nevelése nem a legkönnyebb érdemes vele megpróbálkozni. Igen sok színben kapható sárga, rózsaszín, bordó, fehér, vajszín, ciklámen, és más élénk vidám változatban is előfordul.
Akinek nincs türelme kivárni, míg megnő a Kála, vásárolhat kifejlett virágzó dísznövényt, de aki szereti maga nevelni kedvenceit, vetőmag boltban kapható Kála gumó, amelyet tavasszal kell elültetni cserépbe, és szívvel lélekkel nevelgetni otthon.
A növényt augusztus szeptember körül kezdjük el pihentetni, vagyis ilyenkor a levelek elkezdenek sárgulni. A locsolást csökkentsük le, teljesen, és szedjük ki a földből a rizómákat és ha kell, daraboljuk fel őket. Majd újra ültessük el virágföldbe külön a rizomákat, majd kezdjük el mérsékelten öntözni a földjét. Amikor a növény elkezd hajtani akkor a locsolást is emeljük és tartsuk állandóan nedvesen a földjét.
A növény nyáron kedveli a meleg kissé napos kerteket, kitehetjük a szabadba-kertbe vagy erkélyre is a cserepét, de télen a 10 fok az ideális számára. A téli meleg fűtött szobában a növény elszárad, ezért ilyenkor állítsuk a cserepét egy kavicsos tálcára, és permetezzük a levelét. Ne ijedjünk meg, ha a nyár végén a levelek elszáradnak, mert ez természetes folyamat ilyenkor pihentessük a növényt.
A Kála a vázába is kiváló, mint vágott virág, gyönyörű látványt nyújt, és nagyon tartós is.
Fényigény:
Nyáron kevés napsütést is kaphat, télen is fontos a kellő megvilágítás.
Hőmérséklet:
nyáron átlagos meleg, kitehetjük a szabadba is, télen 10 fok az ideális.
Öntözés:
Csak a növekedési időszakban adjunk neki vizet.
Páratartalom:
Kedveli a párás klímát, télen tegyük a cserepét kavicsos tálcára, és permetezzük a levelét naponta.
A Kála tejnedve mérgező.
IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE HASZNOS TARTALMAKÉRT!