Dark Mode On / Off

Mit tehetsz hőségriadó esetén a kertben?

A hőségriadó nem vicc és a kertednek is egyfajta sokkhatás. Így végignézzük, hogy mit ehetsz hőségriadó esetén a kertben.

A fenntartható kertek szemléletben olyan alapok vannak, melyekről többek között az idei KertAkadémián is sokat fogunk beszélni. De ha csak most kezded a kerted felkészíteni erre a borzalmas hőségre, akkor íme pár gondolat a hőségriadó esetére. Ezt akár algakészítményekkel is megtehetjük, de vannak ápolási feladatok is.

Fák, cserjék mindenhova!

Kismillióan mérték már meg digitális hőmérővel a kertjüket, hogy vajon mi hol hány fokos. Az árnyék, főleg a természetes árnyék az egyik legjobb hőségcsökkentő dolog, amit ki lehet találni. Nincs az a pergola, az a napvitorla, ami megvéd a melegtől, ha nincsenek fák a kertben. A többréteg, vagyis a cserjeszint és a lombkoronaszint ráadásul bezárja jobban a párát is, így a rekkenő és száraz hőség is minimalizálható.

Mulcsozz és mulcsozz!

Bár tűző napon a mulcsréteg is felforrósodik (az esőkert tetején lévő mulcsréteg is), de onnantól, hogy záródik a növényzet felette, már nemcsak a gyomosodás ellen véd a mulcs, de a talaj sem szárad ki olyan könnyen. Így akár elmehetsz majd nyaralni is pár napra, mert a kert bírni fogja az öntözésmelntességet.

Plusz tápanyagok, Ecklonia maxima algával

Izgalmasan hangzik, hogy ha azt mondom, hogy a tápanyagok is segítik a kert hőstressztűrését? Például a magnézium-szulfát a gyepet is szárazságtűrőbbé teszi.

De a Kelpak is a rengeteg jótékony beltartalommal is hasonló hatást ér el, hiszen az Ecklonia alga elsődleges hatónyaga az auxin hormon melyre a gyökeresedés és kezdeti növekedés során minden növénynek nagy szüksége van, így ezt elsősorban az ültetés, vetés és virágzás időszakában érdemes használni. Emellett tartalmaz: vitaminok, polifenolok, fitoalexinek, gibberellin, abszcizinsav, aminosavak, betainok, oligo, poliszacharidok, lipidek.

Esővízgyűjtés valamilyen formája

Nyilván, ha van eső, akkor az esővizet érdemes gyűjteni, így ilyenkor ez is felhasználható. De ha nincs eső, akkor másképp kell megoldani. Az esőkert is esővízgyűjtésre való, de másképp.

Ne vágd alacsonyra a gyepet

Minél magasabbra hagyjuk a gyepet, annál jobban fogja bírni a meleget és szárazságot, mert a fűszálak a reggeli páracseppeket is a talajba a gyökerek felé vezetik.

Csepegtető öntözés

Az öntözésnél is egyrészt jó, ha felülről is öntözünk pár naponta, mert felfrissíti a növényeket. De alapvetően a csegetető öntözés az, ami ebben a melegben ideális, mert a legkevesebb a plusz kipárolgás.

Hosszútávon a megfelelő növényzet is segít!

Sok kertben jártam az évek során felmérni és a legtöbbnél az a tapasztalat, hogy a tulajdonos szeme vásárol és nem tudatos kertészkedésről van szó. Ami tetszik, azt vették meg, így rengeteg olyan növény volt a kertben, mely nem arra a talajra, nem arra a klímára való. Ez probléma.

Nagyon sok celebkertésznél is látjuk, hogy mindenféle növényt ajánl, amivel az a gond, hogy ha nem ismerjük a talajt, akkor vajon honnan tudjuk, hogy az a növény tényleg jó nekünk? Nem tudjuk.

A helyi növényvilágból érdemes inspirálódni, mert úgy lesz valóban a kert is fenntartható.

Humuszpótlás mindenek előtt

Minél nagyobb a talaj szervesanyagtartalma, annál több vizet tud megtartani. Ezt tehetjük komposzttal, de lehet algakivonatokkal, lehet pl. a leonardit alapú Blackjak-kel is.

Nemrégiben volt egy olvasói kérdés, így ezt ide be is másoljuk:

“Kertünk növényei szempontjából mindenképpen előnyösnek látszik a huminsav készítmények (pl. Blackjak) alkalmazása, de globálisan fenntarthatónak nevezhetjük-e az alkalmazását? A Danuba Garden ismertetőjéből idézek a készítmény hatóanyagáról, a leonarditról: “Ezen Leonardit anyagok több 10 millió év alatt alakulnak ki, és a világon csak nagyon kevés helyen bányászhatóak jó minőségben.” Azaz több 10 millió év alatt kialakult anyagot locsolgatunk szét a kertben, néha talán nem is indokoltan.”

A Kertportál válasza: Tiszafaliget Igen ez ez nagyon érdekes kérdés. Mi nem szoktuk pl. minden kertbe javasolni egyébként, csak oda, ahol indokolt. Mert valóban egy nagyon erős Aranykorona értékű talajnál teljesen felesleges, ha megfelelő a talajmunka. De pl. itt a homokon egy teljesen más világ van. Valószínűleg végeztek olyan környezettanulmányt, kutatásokat, melyek erre választ tudnak adni, de jogos a felvetés mindenképpen. Danuba Garden mi ebben a kérdésben a gondolatotok? És köszönöm a jó kérdést Tiszafaliget !”

Danuba Garden válasza:

“Mi is köszönjük a kérdést, nagyon fontos témát vet fel!

Jól írta a Kertportál, hogy a jó minőségű földekre kijuttatni vagy felesleges, vagy minimális plusz hatást eredményez. Azonban a talajok nagy része sajnos gyengébb humusz tartalú, így sokat javíthatunk rajta a Blackjak használatával. A talajunk szervesanyag, és ezen keresztül a humusz tartalma csak sok-sok éves munkával növelhető, ezt tudja jelentősen felgyorsítani a Blackjak.

A leonardit gazdag humuszképző anyagokban, amelyek a talajhoz adva huminsavá, fulvosavá és más szerves anyagokká bomlanak le. Ezek az anyagok javítják a talaj termékenységét, fokozzák a tápanyag-megőrzést és serkentik a mikrobiális aktivitást, így egy termékenyebb és produktívabb talajkörnyezetet hoznak létre, hasonlóan ahhoz, amit a leonardit eredetileg biztosít. Bár a leonardit maga nem reprodukálódik, komponensei hozzájárulnak a humuszban gazdagabb és egészségesebb talaj létrehozásához.

Szerencsére ez egy olyan hatóanyag, amit nem lehet túladagolni, de a péntrárcánk és az észszerű használat valószínűleg bekorlátozza 😁 arab országokban, a sivatgban hogy az teremjen, több száz litert használnak fel hektáronként. Ezzel a felhasználással nem értünk egyet, de mutatja a termék hatékonyságát.”

Borítókép:  Filip Urban on Unsplash

IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE HASZNOS TARTALMAKÉRT!

V. Topor Erika Kertész- mérnök

V. Topor Erika Kertész- mérnök

V. Topor Erika Okl. kertészmérnök, szakújságíróként 2003 óta foglalkozom a hobbikertészek mindennapjaiban felmerülő kérdések megválaszolásával.

Ajánlott cikkek

What Our Clients Say
51 vélemény

Minden bio növényi recept egy helyen, amire csak szükséged lehet – könnyen emészthető formátumban, informatív, egyszerű. 

Kérd díjmentesen most!

Töltsd le most díjmentesen!

Mindössze a keresztnevedre és email címedre lesz szükségünk:

Sikeresen feliratkoztál a hírlevélre és a letölthető kiadványokra.

Hiba történt a kérés elküldése közben. Kérjük, próbálja újra.

Kertportál - Topor Erika naturkertész, okl. kertészmérnök az által ad ezen az űrlapon megadott információkat arra használjuk, hogy kapcsolatba lépjünk veled, valamint frissítéseket és marketinganyagokat biztosítsunk.
×